Sypie się plan inwestycyjny Gminy Gniewkowo na 2023 rok, który miał być realizowany głównie z pieniędzy pochodzących z dofinansowań z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (część „Polskiego Ładu”). Po fiasku przetargu na budowę stadionu lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej nr 2 przyszedł czas na cięcia w budowie i modernizacji gminnych dróg.
O sprawie stadionu lekkoatletycznego pisaliśmy w materiale o dewastacji orlika przy SP 1.
::news{"type":"see-also","item":"8123"}
Na projekt „Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie miasta i Gminy Gniewkowo” rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 7 999 000 zł.
Projekt zakładał następujące prace:
Pod koniec października Gmina Gniewkowo ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy robót. Wszystkie drogi miałyby być budowane bądź modernizowane w ramach jednego zadania. Gmina Gniewkowo była gotowa przeznaczyć na nie 8 420 000 zł.
Oferty w postępowaniu przetargowym złożyły dwie firmy. Transbruk Barczyńscy Sp. z o.o. za wymieniony w specyfikacji przetargowej zakres robót oczekiwała zapłaty w wysokości 15 536 287,96 zł. Inodrog Sp. z o.o. – 27 726 152,21 zł. Obydwie propozycje zdecydowanie przekraczały więc założony budżet.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Zgodnie z procedurą urzędnicy zaprosili wykonawców do złożenia ofert dodatkowych. Nie wpłynęła żadna.
Przetarg został więc unieważniony.
Zamawiający nie ma możliwości zwiększyć kwoty na realizację zamówienia do ceny oferty najkorzystniejszej. W związku z powyższym, postępowanie o udzielenia zamówienia publicznego prowadzone w trybie podstawowym z możliwością negocjacji, zostaje unieważnione
– czytamy w uzasadnieniu.
Gminy Gniewkowo nie stać, by do projektu dołożyć. Burmistrz Adam Straszyński zdecydował więc, że prace obejmą znacznie mniejszy zakres niż pierwotnie planowano. Burmistrz wczoraj spotkał się z radnymi w trybie online i poinformował, które drogi na liście do budowy bądź modernizacji zostają, a które z niej spadły.
Radni usłyszeli, że w kolejnym przetargu zadanie „Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie miasta i Gminy Gniewkowo” obejmować będzie tylko cztery drogi:
Warto zauważyć, że trzy z czterech dróg, które w zadaniu zostały, to drogi z okręgów wyborczych lub miejsc zamieszkania trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości, nazywanych czasem żartobliwie wahadłowymi (raz są w koalicji, raz w opozycji), czyli Piotra Rychłowskiego (Kolejowa), Andrzeja Żmudzińskiego (Lipionka) i Michała Otremby (Kawęczyn – Żyrosławice; to okręg radnego Grzegorza Gołasia). Osiedle Toruńskie to z kolei okręg Przewodniczącego Rady Miejskiej Szymona Krzysztofiaka.
EDIT.
Już po naszej publikacji, w piątek 13 stycznia, skontaktował się z nami burmistrz Adam Straszyński i poinformował, że w kolejnym przetargu na realizację zadania „Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie miasta i Gminy Gniewkowo” nie znajdzie się przebudowa drogi gminnej 150310C Kawęczyn – Żyrosławice w systemie zaprojektuj i wybuduj, lecz przebudowa drogi gminnej 150309C w miejscowości Klepary w systemie zaprojektuj i wybuduj (okręg wyborczy radnego Otremby). Ostatecznie lista przedstawia się więc następująco:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gniewkowo.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Uczniowie SP 2 walczyli w finałach zawodów wojewódzkich
Brawo dla SP 2. Tyle sukcesów sportowych. Tylko podziwiać.
111.
20:35, 2026-06-22
Uczniowie SP 2 walczyli w finałach zawodów wojewódzkich
Gratulacje córuś życzymy ci dalszych większych sukcesów . Jesteśmy z ciebie dumni .
Karolina Romanowicz
14:34, 2026-06-22
Czarni przegrali ostatni mecz ze Zdrojem i spadli do Kl
Pani burmistrz będzie zadowolona, mniej kasy na sport w przyszłym roku hahaha
Wsiok
09:58, 2026-06-21
110 zarzutów dla 48-latka. Kryminalni zabezpieczyli w G
A ktoś może wie, co to za nocne hałasy w okolicach Inowrocławskiej? Ktoś na złomowisku nocne szychty robi? Zaczyna to być denerwujące.
B.
11:58, 2026-06-19