Ciekawość, chęć zrelaksowania się w gronie przyjaciół, ucieczka przed problemami codzienności czy obawa przed wykluczeniem przez rówieśników… Istnieje wiele powodów, dla których nastolatkowie sięgają po substancje psychoaktywne. Jednak choć młodzieży kojarzą się one raczej z pozytywnymi doświadczeniami, w rzeczywistości stosowanie substancji odurzających może wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami. To właśnie dlatego tak ważne jest efektywne komunikowanie się z młodzieżą na temat substancji psychoaktywnych.
Z przygotowanego przez Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom „Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2020” wynika, że narkotyków w Polsce używa 5,4% populacji. Największy odsetek osób biorących narkotyki jest w grupie młodzieży i dorosłych w wieku 15-34 lat. Stosowanie narkotyków jest zatem zjawiskiem powszechnym i musi budzić niepokój.
O stosowaniu środków psychoaktywnych wśród młodzieży znów jest głośno od pewnego czasu, a to ze względu na coraz częstsze zażywanie w Polsce fentanylu – uzależniającej substancji opioidowej o bardzo silnym działaniu, która zbiera śmiertelne żniwo w USA (rocznie w wyniku przedawkowania fentanylu w Stanach Zjednoczonych umiera kilkadziesiąt tys. osób). Oczywiście nie tylko tak silne substancje jak fentanyl są zagrożeniem dla młodzieży. Zażywanie jakichkolwiek środków psychoaktywnych może prowadzić do takich negatywnych konsekwencji jak:
Mówiąc wprost, stosowanie środków psychoaktywnych nie wpływa korzystnie ani na codzienne samopoczucie, ani na zdrowie: zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Nie ma się co oszukiwać. Istnieje realne zagrożenie, że prędzej czy później w życiu młodej osoby pojawią się substancje psychoaktywne. Oczywiście zazwyczaj mówimy tu głównie o alkoholu i tytoniu, jednak nie można wykluczyć również substancji nielegalnych, takich jak narkotyki. Warto zatem rozmawiać z dzieckiem wchodzącym w wiek nastoletni o postawach wobec stosowania takich środków, poruszać temat presji i manipulacji, które mogą skłaniać do spróbowania narkotyków. W rozmowach warto przekonywać, że substancje psychoaktywne nie rozwiązują problemów codzienności, a potrzebę poczucia adrenaliny i ekscytacji można zaspokoić na przykład poprzez uprawianie sportu.
Dobrze jest przedstawiać dziecku podparte faktami dane dotyczące konsekwencji prawnych i zdrowotnych związanych z braniem narkotyków. Zawsze jednak trzeba z dzieckiem komunikować się tak, by widziało ono, że rodzic stoi po jego stronie. Stawianie się (także niezamierzone) w roli wroga czy przeciwnika może odnieść odwrotny skutek do zamierzonego.
Warto też uczulać młode osoby na branie substancji psychoaktywnych od innych osób. Mowa tu zarówno o suszu i tabletkach, jak i o płynach. Dobrym rozwiązaniem może być testowanie substancji, w czym mogą pomóc narkotesty, które można znaleźć na stronie https://protestkit.pl/. Przykładem może być narkotest FROEHDE, o którym można przeczytać w tym miejscu: https://protestkit.pl/froehde-pro-test/.
Uczniowie SP 2 walczyli w finałach zawodów wojewódzkich
Brawo dla SP 2. Tyle sukcesów sportowych. Tylko podziwiać.
111.
20:35, 2026-06-22
Uczniowie SP 2 walczyli w finałach zawodów wojewódzkich
Gratulacje córuś życzymy ci dalszych większych sukcesów . Jesteśmy z ciebie dumni .
Karolina Romanowicz
14:34, 2026-06-22
Czarni przegrali ostatni mecz ze Zdrojem i spadli do Kl
Pani burmistrz będzie zadowolona, mniej kasy na sport w przyszłym roku hahaha
Wsiok
09:58, 2026-06-21
110 zarzutów dla 48-latka. Kryminalni zabezpieczyli w G
A ktoś może wie, co to za nocne hałasy w okolicach Inowrocławskiej? Ktoś na złomowisku nocne szychty robi? Zaczyna to być denerwujące.
B.
11:58, 2026-06-19
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gniewkowo.eu. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz